Drupal 7 telepítése CPANEL tárhelyre

A Drupal 7 néhány órán belül megjelenik. Ezen kis leírásommal segítséget szeretnék adni egy friss Drupal 7-es telepítéséhez, elsősorban azok számára akik CPANEL-es tárhellyel rendelkeznek. Remélem, azok is hasznosnak fogják találni, akiknek másfajta tárhelyük van.
Abból indulunk ki, hogy a Drupal tárhelyed és a domainneved megvan. Én egy aldomaint hoztam létre d7.internode.hu néven. Ezen felül le kell tölteni a gépedre a drupal.org webhelyről a legfrisebb Drupal 7 verziót (rc4 a bejegyzés írásakor).
Első lépésben belépünk a CPANEL felületre és a File Managerben feltöltjük a megfelelő helyre az előbb letöltött drupal tömörítményt. Ki lehetne csomagolni saját gépen is, ftp-vel felmásolgatni, de az túl sokáig tart. Egyszerűbb a szerveren kicsomagolni.
A CPANEL tárhelyek egyik tulajdonsága, hogy a fő domaint mindig a public_html könyvtárba teszi. Ezért ide lépjünk be mi is a public_html könyvtárba és a File Manager Uploadjával töltsük fel a Drupal 7-es csomagot.
Ezután ki kell csomagolni. Jelöljük ki a fájlt, majd az Extract gomb segítségével bontsuk ki a tömörítményt. Alapértelmezésben oda bontja ki, ahol éppen állunk a könyvtárstuktúrában.
A Drupal 7-es egy drupal-7(-rc4) könyvtárba kerül. Ez nem jó, mindent egy szinttel feljebb kell mozgatni. Jelöljönk ki mindent a drupal könyvtárból, majd húzd-és-vondd egérművelet segítségével mindent tegyünk bele a public_html könyvtárba. Akkor jó, ha a drupal könyvtára üres lesz.
Az átmozgatás A Move File paranccsal is lehetséges:
Ha minden rendben, akkor a .htaccess és az index.php a public_html könyvtárban van, illetve néhány könyvtár van még a public_html alatt. A drupal könyvtárra nincs már szükség, le szabad törölni. :)
Ezután a böngészőnket a domainünk felé irányítjuk (d7.internode.hu). Ha mindent jól csináltunk, valami hasonló kép fogad. Válasszuk a standard telepítést.
Alapértelmezetten a Drupal nem beszél jól magyarul, ezért le kell tölteni a magyar fordításokat tartalmazó fájlt a telepítőben megjelenő hivatkozásra kattintva. Valószínű, hogy a napokban a fordítás állapota frissülni fog.
A fordítás szövegeit a letöltött .po végű fájl tartalmazza. Ezt be kell másolni a drupal megfelelő alkönyvtárába, a public_html/profiles/standard/translations-be.
Ezután a telepítési képernyőt frissítve már ki tudjuk választani a magyar nyelvet.
A következő lépésben szükségünk lesz adatbázisra. Hozzuk létre a cpanel felületen. Gyakorlatlanabb felhasználóknak a MySQL Database Wizard használatát javaslom.
Először az adatbázis nevét kell megadni. Legyen egyszerűen db. A d7intern_ előtagot a rendszer fűzi hozzá a névhez.
A következő lépésben egy felhasználót kell létrehozni. A jelszót én generáltatni szoktam, jó erőset. Mindenesetre, jegyezd meg szépen (írd fel egy papírra, ha nem használsz jelszó kezelő programot), mert a telepítéshez szükséged lesz rá.
Ezután a felhasználónak biztosítjuk azokat a jogokat, amelyek szükségesek az adatbázis kezeléséhez. Adjuk meg mindet.
Figyeljünk rá, hogy a rendszer egy előtagot, a cpanel felhasználó nevet, d7intern_ az én esetemben, fűz hozzá az általunk létrehozott adatbázis és felhasználó nevéhez is.
Minden adatunk megvan, folyatódhat a telepítés:
Ha mindent jól csináltunk eddig, akkor a Drupal 7 rendben települ. Amikor a Webhely beállításaihoz ér, akkor meg kell adni a webhely nevét, az admin felhasználó nevét, e-mail címét, jelszavát, valamit az országot kell kiválasztani, és az időzónát.
A sikeres telepítés végén valami hasonló kép fogad:
A következő lépésben már csak az időzítőt kell beállítani. Az időzítő intézi el azokat a karbantartási, felügyeleti feladatokat, amelyek a rendszer működéséhez szükségesek - levelek elküldése, frissítések keresése, mentések készítése, stb. Fontos, hogy bizonyos időközönkét lefusson az időzítő és a hozzá kapcsolt feladatok is.
A Drupal 7 tartalmaz egy időzítőt, amit a felhasználói aktivitás vezényel (hasonló a poormanscronhoz). A tárhelyeken általában van lehetőség a szerver időzítőjének használatára, ezért most az még beállítjuk.
A drupal rendszereken az időzítőt a cron.php meghívásával lehet futtatni. A Drupal 7 már jobban figyel a biztonságra, ezért egy egyedi kulcsot is meg kell adni a futtatáshoz. Az egyedi kulcsot a Jelentések menüben, majd az Állapot jelentések alatt találjuk meg. A drupal mutatja a teljes hivatkozást, amit meg kell hívni.
A CPANEL Cron jobs beállításoknál ez az hivatkozást kell megadni. Ha ott vagyunk, akkor egy e-mail címet is adjunk meg arra az esetre, ha az időzítő üzenni szeretne valamit (általában, ha nem sikerül futtatni valamit). Az időzítő elég ha óránként egyszer indul el.
Én a wget programot használtam az időzítő meghívására wget -O - -q -t 1 http://ateljeshivatkozásésakulcs. A fenti beállítás minden óra 0 perckor letölti a webhely cron.php-ját.
Nincs más hátra, mint a Drupal 7 eredeti időzítőjének a kikapcsolása a Beállítások menüben az Időzítő pont alatt. Állítsuk a „Soha” értékre, mivel az előbb már beállítottunk egy sokkal pontosabb időzítőt.
Az egész telepítés 15-20 percet vesz igénybe (ellenben a telepítésről a blogolás két óránál is többet... :) ).
Sok sikert mindenkinek!
Hozzászólások
A drupal fájlok kicsomagolása
A drupal fájlok kicsomagolása és átmásolása után a jogosultsági beállításokat nem kell átállítani? A webszerver felhasználójának (pl. www-data) olvasási joga kell legyen a fájlokra de nem szerencsés ha írási joga is van. Ezt hogy lehet beállítani a CPANEL-ben?
Szerencsére nem. Ezért is
Szerencsére nem. Ezért is (többek között) használunk fastcgi-s php futtatást, mert a php a felhasználó nevében fut. A fenti példában a d7intern nevű juzer nevében.
Nincs semmi szórakozás a www-data-val. Ugyanis semmi közünk hozzá. Minden fájl az enyém! :D
Ettől még kérdés a kérdés,
Ettől még kérdés a kérdés, mégpedig az hogy a futó php scriptnek a sites/default/files/* könyvtárakat és fájlokat kell tudnia írni és törölni, míg az ezen kívülieket nem. Ezt lehet állítani CPANEL-el?
Olyan ez mint minden unix
Olyan ez mint minden unix rendszer. Én lépek be, én másolok fel, én hozom létre. Minden file, könyvtár az enyém. A sites/default/files alatt is minden az én tulajdonomban van. Így, írni is tudom.
Egy jól beállított rendszernél semmit nem kell csinálni a jogosultságokkal, mert azok alapértelmezetten jól vannak beállítva.
Keressél, adok teszt hozzáférést és meggyődődhetsz magad róla.
Az lehet, hogy max. 15-20
Az lehet, hogy max. 15-20 perc a telepítés, és az is lehet, hogy két óráig tartott begépelni, nade a szövegből már most is kiderült, hogy jó pár szívás "be van építve" a telepítőbe, ezek elkerülése csak ilyen leírásokkal oldható meg.
Szóval, egyszeri két órai begépelés nyilván megelőzött pár órás káromkodást és újratelepítést, amit el lehet kerülni, így marketing célból azt is oda lehetne írni, hány órás "szívás" elkerülését szolgálta ez a két órás tevékenység - mások számára. :-))
Probléma mente telepítés után
Probléma mente telepítés után az alábbi hibaüzenetből kapok minimum 2-t minden egyes frissítésnél?
"A megadott temporary://filec0Bfv1 fájl nem másolható, mert a célkönyvtár nincs megfelelően beállítva. Ez a fájlok vagy könyvtárak jogosultsági problémáinak esetében gyakran előfordul. További információ a rendszernaplóban található."
Maga a file név változik, de a hiba megmarad.
Tudtok-e valami ötletet arra, hogy hogyan tüntessem el?
Néhány ingyenes tárhelynél,
Néhány ingyenes tárhelynél, ahol mindenféle barkács trükköt alkalmaznak, előfordul. Nem fog menni másképp, rendes tárhelyet kell keresni.
Tisztelt cím nekem az a bajom
Tisztelt cím
nekem az a bajom hogy nem enged a cpaneles tárhelyem létrehozni adatbázist mit tegyek?
köszönettel Kovács Zoltán
kb. 1000 szolgáltató van.
kb. 1000 szolgáltató van. Keress másikat. Vagy keress meg.
köszi!
köszi!
Jó és hasznos leírás, minden
Jó és hasznos leírás,
minden működött, szuperhasznos, nagyon köszönöm!